تفاوت DVR و NVR

تفاوت DVR و NVR

همانطور که از اسم Network Video Recorder و Digital Video Recorder مشخص است NVR دستگاهی است که تصاویر را تحت شبکه ضبط می کند اما DVR کار ضبط دوربین ها را فقط به عنوان یک کارت حافظه انجام می دهد. در این مطلب به بررسی و بیان تفاوتهای این دو دستگاه و نتیجه گیری برای برتری و انتخاب کارآمدترین آنها می پردازیم.

تفاوت DVR و NVR

NVR و DVR دوربین مدار بسته

در مکانهایی که از دوربین های آنالوگ  استفاده می کنند به دلیل کم اهمیت بودن موضوع برای فرد، کاربر نیاز به تحت نظر داشتن محیط به صورت شبانه روزی ندارد و از این دوربین صرفا جهت مانعی برای ارتکاب جرم در مقابل دیگران استفاده می کند. برای دوربین های آنالوگ از دستگاه DVR استفاده می شود که این دستگاه فقط کار ضبط تصاویر ارسالی دوربین را دارد و این دستگاه هیچ جایگاه دستوری برای دوربین نداشته و فقط تصاویر را در خود ذخیره می کند تا در هنگام نیاز پخش کند.
دوربین های آنالوگ باید هر کدام به صورت مجزا توسط کابل کواکسیال به DVR متصل شوند تا این امکان برای DVR فراهم شود که ضبط تصاویر را بر عهدع بگیرد. این دوربین ها با هم در تماس نبوده و صورت خرابی هر کدام از دوربین ها هیچ دوربین دیگری توانایی کمک کردن برای تحت پوشش قرار دادن محیط را ندارد. اما در دستگاه ضبط تصاویر تحت شبکه در صورت خرابی هر دوربین می توان با فرمان به دیگر دوربین ها، محیط را تحت مدیریت خود قرار داد. دستگاه تحت شبکه در واقع یک کنسول مدیریتی است که می توان توسط آن دوربین ها را در هر مکانی که باشیم تحت نظر داشته باشیم و تنظیمات لازم و مورد نیاز را توسط دستگاه اجرا کنیم.
تفاوت اصلی دستگاههای ضبط تصاویر تحت شبکه و دیجیتال در ۴ مورد خلاصه می شود که می توان به موارد زیر دسته بندی کرد.

  1. کیفیت بالا تصاویر در دستگاه ضبط تصاویر تحت شبکه
  2. دسترسی به دوربین مداربسته در هر مکانی
  3. مقرون به صرفه بودن
  4. ذخیره سازی اطلاعات با انعطاف پذیری بالا

در دوربین های تحت شبکه به دلیل کیفیت بالای تصاویر باید دستگاه دریافت کننده تصاویر نیز این قابلیت را داشته باشد که این کیفیت بالا و حجم زیاد اطلاعات در رفت و آمد را پشتیبانی کند و خللی در ارائه تصویر به کاربر ایجاد نشود. این امر با کد کردن تصاویر توسط دوربین مداربسته و دریافت آن توسط این دستگاه روند انتقال اطلاعات را چند برابر کرده و حتی سرعت دریافت این تصاویر با توجه به حجم بالای آنها نسبت به سرعت ارسال تصاویر توسط کابل کواکسیال و دستگاه DVR چند برابر است. این تصاویر توسط هر دستگاهی که برای NVR تعریف شده قابل رویت است. از دیگر ویژگی های بارز این دستگاه در مقایسه با دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال می توان با استفاده از دستگاه NVR تنظیم کرد که از محیط طبق زمانبندی عکس گرفته شود و برای ایمیل شخص ارسال شود و یا در صورت بروز هرگونه تغییر در محیط به اپراتور یا کاربر اعلام وضعیت کند.
امروزه دوربین مداربسته مگاپیکسلی کاربرد و استفاده بیشتری نسبت به دوربین آنالوگ دارند و این برتری های دوربین و دستگاه مربوطه باعث شده تا به پایان عمر دوربین های آنالوگ و دستگاه DVR نزدیک شویم.

آموزش نصب DVR / NVR به مانیتور

معمولا اولین تفاوتی که به چشم مشتری خواهد آمد تفاوت قیمت زیاد این دو دستگاه است. قیمت انواع دستگاه NVR به مراتب بالاتر از قیمت انواع DVR است. البته این موضوع به دلیل کاربرد تخصصی تره NVR است.

به طور کلی تجهیزات شبکه در زمینه مداربسته قیمت بالاتری از قیمت تجهیزات آنالوگ دارند و NVR هم از این موضوع مستثنا نیست. NVR در واقع نقش ضبط کننده و پخش کننده برای دوربین های IP را بر عهده دارد. همانطور که می دانید DVR ها امکان اتصال دوربین های شبکه به طور مستقیم را ندارند و در صورت نیاز باید از مبدل های شبکه به آنالوگ استفاده کنید که البته تاثیر بدی بر روی کیفیت دوربین شبکه دارند و کیفیت آن را تا حد محسوسی کاهش می دهند.

از طرف دیگر DVRها دارای محدودیت کیفیت تصویر هم هستند. در صورتی که کیفیت دوربین شما خیلی بالا باشد نمی توانید از DVR برای نمایش یا ضبط آن استفاده کنید. در صورتیکه از دوربین شبکه استفاده می کنید استفاده از NVR حتما توصیه می شود.

یکی از قابلیت های مناسب NVR امکان استفاده از بیش از یک NVR در طول شبکه است. شما می توانید در هر کجای شبکه با توجه به نیاز با نصب یک NVR تصاویر را دریافت کنید. در صورت وجود دوربین های آنالوگ می توانید از مبدل های آنالوگ به شبکه که برای همین منظور ساخته شده اند استفاده کرده و دوربین ها را به شبکه متصل کنید.

منبع : تارا الکترونیک

نظرات بازدیدکنندگان